Herbata na Nowy Rok
Herbata na Nowy Rok

01.02.2022 - pierwszy dzień Roku Tygrysa, czyli Chiński Nowy Rok. Dla wielbicieli herbaty to jeszcze powód by wymienić się życzeniami i dla tego na naszych profilach w social media aż się roi od obrazków z tygrysem, który pije herbatę, przyrządza herbatę i po prostu jest miły. My zaproponowaliśmy czarkę herbaty naszemu ulubionemu tygrysowi Hobbesowi :) 

 

 

 

 

 

 

 

Tego dnia prawdziwym prezentem stał sie dla program "Чайные параферналии", który już od roku prowadzi Denis Shumakov. 01.02.2022 w 62 odcinku tego programu Denis opowiedział o 三道茶 San Dao Cha – potrójnej herbacie lub herbacie w trzech daniach. W San Dao Cha - jest oczywiście herbata, Nowy Rok i symboliczność.

 

Dalej oddaje głos Denisowi i przytaczam tłumaczenie fragmentu wczorajszego programu

 

"San Dao Cha - to popularny sposób serwowania jedzenia w niektórych regionach Chin według dwóch prostych zasad. 

Pierwsza zasada

– w ramach San Dao Cha podawane są trzy dania.

Druga

Przynajmniej jedno z nich to herbata lub danie przyrządzone z herbaty (najczęściej oczywiście wszystkie trzy dania są oparte na herbacie). Poza tym zasady „potrójnej herbaty” są bardzo zmienne i mogą się znacznie różnić w zależności od regionu, i nawet rodziny. W tym sensie San Dao Cha jest bardzo podobna do angielskiego Afternoon Tea - to nie tyle przepis, rytuał czy zestaw jasnych zasad, ale format, który można praktykować na bardzo różne sposoby w różnych warunkach i w różnych celach.

三道茶

(źródło: https://tiny.pl/9j36f)

 

Najbardziej znaną wersją „potrójnej herbaty” jest prawdopodobnie San Dao Cha ludu Bai, który mieszka w Yunnan. Ich wersja potrójnego serwowania herbaty jest taka. Najpierw podawana jest tak zwana „gorzka herbata”. Przygotowuje się ją w skomplikowany sposób, który polega na tym, że liście herbaty najpierw są podgrzewane w glinianym naczyniu, a następnie ich zalewają gorącą wodą. Ponieważ gliniane naczynie bardzo mocno rozgrzewa się – woda nalewa się z efektownym sykiem. Radykalny sposób parzenia i specyfika zastosowanej herbaty nadają napojowi gorzki smak. Ten smak ma swoje znaczenie - napój pije się z intencją , że wszystko, co dobre w tym życiu, zaczyna się od gorzkich trudów, łez i rozczarowań.

 

Drugie danie – część - to „słodka herbata”. Parzy się ją z cukrem, orzechami, sezamem, a czasem z lokalnym serem. Nazywany „mleczny wachlarz”, ten ser ma lekką i warstwową strukturę i jest podobny do dużych płatków serowych, które pokrojone w cienkie paski, pływają roztopione w herbacie,  zmieniając jej wygląd i konsystencję. Ta słodka herbata niejako podpowiada, że po gorzkich trudach i rozczarowaniach smak zasłużonego sukcesu i aromat powodzenia będą szczególnie przyjemne.

Trzecia porcja -to herbata z przyprawami. Dodaje się do niej coś słodkiego (cukier, miód), coś treściwego (mleko, wspomniane już płatki sera, ryż) i oczywiście coś ostrego i pikantnego. Cynamon, imbir, pieprz lub coś w tym stylu. Ta herbata symbolizuje, że życie jest inne, że trzeba nie tylko być przygotowanym na różne jego przejawy, ale także próbować się nimi cieszyć. Jednocześnie każdy konkretny składnik trzeciej herbaty (a także drugiej, nawiasem mówiąc) może nieść dodatkowy ładunek semantyczny. To znaczy, możesz dodać na przykład korzeń imbiru do napoju i powiedzieć coś w stylu „smak imbiru jest jak miłość do wietrznej piękności, a cynamon jest jak silna męska przyjaźń”.

 

Pełny tekst Programu Чайные Параферналии Выпуск 62 znajdziecie pod linkiem

http://blog.teatips.ru/2022/02/01/tea-paraphernalia-062/  

Dodam tylko, że każdy program istnieje w wersji wideo i tekstowej i Automatyczne sytemu tłumaczenia naprawdę Wam pomogą.

 

Jeżeli ktoś będzie chciał podziękować Parafernaliom Herbacianym to można to zrobić tu:

http://blog.teatips.ru/donate-teatips/

  

No i - Happy New Tyger Year! :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl